1. Zaplanuj w jakim czasie chcesz cel zrealizować.

Ważne by rezultat był mierzalny. Czyli jeśli za 3 lata od dzisiaj moja pensja jest dwukrotnie wyższa, to wiadomym jest, że cel osiagnąłem.

A teraz najważniejsze - Co muszę zrobić w ciągu kolejnych trzech lat by ta moja pensja wzrosła?

2. Określ przeszkody...

...czyli te czynniki, które mogą spowalniać albo utrudniać ci osiągnięcie celu.

Przeszkody czasami mogą umacniać w nas determinację, pod warunkiem, że jesteśmy silniejsi niż one.
Dlatego warto założyć możliwe utrudnienia, opracować strategie poradzenia sobie z nimi i silnie skoncentrować się na celu.

3. Zaplanuj kolejny dzień, miesiąc i lata.

Planowanie daje nie tylko przejrzystość celów ale motywuje do ich realizacji i pamiętania o nich.

W planie dziennym zadania nie muszą odnosić się do każdej godziny dnia. Wystarczy, że znajdzie się w nim to, co najważniejsze czyli cele główne. Pozwoli to skoncentrować się na tym co istotne a nie działaniach drugorzędnych, które tylko pochłaniają czas a nie przybliżają nas do ważnych dla nas celów.

Motywująco działa taki plan ułożony w dniu poprzedzającym i już od samego rana dopinguje nas do tego by zrealizować poszczegolne punkty znajdujące się w nim.

To złożone samemu sobie zobowiązanie, sprawia, że jak zrealizujemy je, to jesteśmy bardziej zadowoleni z siebie i wzrasta nasze poczucie własnej wartości i radość z własnej efektywności.

Ważne jest nie tylko planowanie kolejnego dnia, ale również miesiąca czy podejmowanie planów długofalowych na lata.
Dlaczego? Na przykład dlatego by tworząc plany odkrywać co dla nas ma znaczenie w życiu, potem kreować marzenia i urzeczywistniać je. A żeby móc w czasie określić co dzisiaj i jutro mogę zrobić by np za rok marzenie było zrealizowane, muszę sporządzić plan realizacji marzenia już dzisiaj.

Przykładowo marzą nam się egzotyczne wakacje. Dziś cel może być nieosiągalny ale kiedy postanowimy każdego miesiąca odłożyć sumę 150 zł to po 2 latach mamy kwotę 3600 zł. Małymi kroczkami ale systematycznie i cel jest nasz. A bez planu często tak bywa że o celu zapominamy lub zagłusza go nadmiar innych czynności dnia i początkowo odkładamy go na póżniej a potem całkowicie o nim zapominamy...a wystarczyłoby rozpisać go na poszczególne dni czy miesiące i konsekwentnie realizować a potem już tylko cieszyć się z efektów.
Plan rozłożony na małe części staje sie prostszy w realizacji i bardziej dla nas realny do zrealizowania. Bo gdy realizację celu rocznego rozłożymy na pracę wykonywaną 1 godzinę dziennie, to wydaje się każdego dnia niewiele ale po roku jest to już 365 godzin pracy w danej dziedzinie.

I by w postanowieniach wytrwać każdego dnia i osiągnąć upragnione cele bardzo pomocne jest właśnie planowanie.

4. Planuj efekty a nie czas.

Chodzi o to, by celem były konkretne, wymierne efekty a nie tylko czas pracy. Można pracować krócej ale efektywniej i w ciągu mniejszej jednostki czasu osiągać lepsze wyniki niż bez większego zaagażowania oszukiwać siebie samego wielogodzinną bezproduktywną męczarnią bez efektów.
Przykładowo zrealizowanym celem niech będzie ukończenie pracy kontrolnej a nie wykonywanie jej przez 3 godziny.

5. Pogódź się z tym, że nie na wszystko masz wpływ.

Owszem czasem życie nas zaskakuje, i nie zawsze układa się nam według planu, ale warto skoncentrować się na tym, co możemy realizować, i konsekwentnie dążyć do postanowionych celów mimo przeszkód.
To, że zrealizujemy cel z małym opóźnieniem nie musi wcale odbierać nam przyjemności z cieszenia się naszym sukcesem.