Zdjęcie klucza sukcesu

Efektywność - czyli jak osiągać cele
Kto nie marzy, żeby otaczać się pięknymi przestrzeniami, przedmiotami, mieć dookoła siebie wspaniałych przyjaciół, kochającą najbliższą osobę, finanse na realizację wszystkich celów i marzeń, zdrowie by każdy dzień mógł być radością. Kto nie marzy by odnosić sukcesy zawodowe i cieszyć się pasjami, by odnajdywać szczęście w sobie samym, być pięknym i czuć nieustannie wewnętrzną radość....

Każdy z nas o czymś skrycie marzy i chciałby żeby kiedyś to marzenie stało się rzeczywistością. I nawet czasem wiemy jak to marzenie spełnić i nawet mamy motywację, ale mimo to, nie osiągamy oczekiwanych efektów.
Może warto pomyśleć o zwiększeniu efektywności naszych działań by prowadziły nas do celu?

10 kroków, które zwiększają efektywność w osiąganiu celów:


1. Wyznacz jasne cele i zapisz je.
Zdjecie sfer zycia

Cel musi być konkretny i mierzalny, jeśli ma efektywnie kierować Twoim postępowaniem. Najlepiej napisz go w tak prosty sposób, jakbyś tłumaczył 12-letniemu dziecku co ma zrobić. Musi odzwierciedlać Twoje przekonania i wartości i znajdować się w zasięgu Twoich możliwości.


2. Spisz jasny plan działania.
Zdjecie notatnika

Jeśli chcesz nadać „turbodoładowanie” swojej efektywności, upewnij się, że masz jasny plan działania na piśmie. Każda minuta, jaką spędzisz na dokładnym panowaniu, oszczędzi Ci dziesięć minut działania. Spisz zatem w jakim czasie i jakimi działaniami będziesz dążyć do celu. Najlepiej żeby był to plan tygodniowy, miesięczny, roczny a potem kilkuletni.


3. Ustal swoje priorytety.
Zdjecie priorytetow

Nie jest dobrą praktyką koncentrowanie się na zbyt wielu nowych celach naraz, gdyż umysł może być mniej wydajny w ich realizacji z powodu przeciążenia.
Wybierz zatem 1 główny cel i na nim się skoncentruj. Uczyń go absolutnie priorytetowym. A kolejne cele np w planie dnia traktuj drugorzędnie. Z czasem dodawaj kolejne cele. Realizowanie planu nie rozpoczynaj od następnego roku czy miesiąca. Zacznij natychmiast jak to tylko możliwe. I trwaj w nim konsekwentnie.


4. Pracuj ciężej nad swoimi zadaniami.
Zdjecie sportowca

Cały czas podnoś sobie poprzeczkę, wymagając od siebie więcej. I nie chodzi tylko o czas wykonywanej pracy ale jej efekty. Wyznaczaj sobie coraz to nowe, trudniejsze wyzwania. Stawiaj sobie za cel codziennie rozwijać nowe umiejętności. Patrz każdego dnia na efekty jakich dzisiaj dokonałeś, czego nowego się nauczyłeś, jak bardzo zbliżyłeś się do upragnionego celu. Możesz zapisywać efekty dnia, tygodnia, miesiąca, roku itd, co działa bardzo motywująco na zwiększanie efektywności w pracy i daje dużo satysfakcji.

Kiedy jesteś już w pracy, koncentruj się cały czas na jej wykonywaniu. Nie trwoń czasu na zabijacze czasu ani nadmierne udzielanie się towarzysko tylko po to, by nie wykonywać pewnych zadań. Owszem o relacje warto dbać, ale pamiętając jakie sobie postawiłeś cele do zrealizowania.

Zwiększ tempo pracy. Rozwiń w sobie poczucie pilności i utrzymuj zwiększone tempo we wszystkich swoich działaniach. Zaangażuj się w to, by przechodzić szybko od zadania do zadania. Czym bardziej się zmobilizujesz, zwiększając efektywność działań, szybciej zobaczysz efekty.


5. Wydłuż swój dzień pracy, zwiększając za to ilość czasu wolnego.
Zdjecie odpoczywającej kobiety

Jeśli zwiększasz ilość pracy, pamiętaj o zwiększeniu ilości godzin odpoczynku.
Mózg potrzebuje zerowania. Jeśli wracając do domu ledwo trzymamy się na nogach, a wykonaliśmy tylko 14 rzeczy z 28 zaplanowanych na dziś, nie ma co obwiniać siebie o nieefektywność. Mózg nie może bez przerwy wykonywać naszych rozporządzeń. Potrzebuje też zająć się sobą. Potrzebuje wtedy całkowitego braku informacji z zewnątrz czyli tzw. "zerowania".
Odpoczynkiem może być nie tylko bierność umysłowa jak wyciszeniu umysłu np medytacją, ale także aktywność fizyczna, czy wizyta w kinie, teatrze, spotkanie z przyjaciółmi, miły wieczór z ukochaną czy ukochanym lub czytając ulubioną książkę.
Bierność fizyczno-umysłowa również daje wspaniałą regenerację i świeżą motywację do dlaszej aktywności.


6. Pracuj sprytniej.
Zdjecie odpoczywającej kobiety

Skoncentruj się na wartości zadań, które wykonujesz. Wprawdzie to, ile godzin poświęcasz, jest ważne, ale to, co jest najważniejsze, to jakość i ilość rezultatów, które osiągasz. Cały czas usprawniaj metody pracy/nauki/działania/odpoczynku gdyż one wpływają na to w jakim czasie osiągasz efekty. Patrz na rezultaty działań, sprawdzaj co przybliża cię szybciej do celu i to praktykuj.
A multitasking czyli robienie kilku rzeczy rownocześnie jest najlepszą metodą ale na wyczerpanie z sił w szybkim tempie. Jeśli chcesz być efektywny koncentruj się na jednym zadaniu ale w pełni.


7. Zaakceptuj emocje.
Zdjecie medytujacej kobiety

Bywa tak, że w drodze do naszego celu napotykamy trudność w postaci blokady emocjonalnej albo po prostu emocje, które utrudniają nam wykonywanie danej aktywności.
Psychologowie powszechnie i zgodnie uznają, że nie ma czegoś takiego jak "negatywne emocje", aczkolwiek mogą być negatywne skutki różnych emocji, w naszych działaniach.
Każda emocja jaką odczuwamy jest i będzie częścią nas, ponieważ nie da się od niej niejako "odciąć". Nawet gdy wydaje nam się, że odpychamy emocję, jest ona tylko tłumiona, ale nadal pozostaje częścią nas i może mieć na nas destrukcyjny wpływ jeśli jej nie oswoimy i w rezultacie nie zaakceptujemy.

Dlatego od tego jak patrzymy na własne emocje będzie zależało jak będziemy się z nimi czuli. Warto "stwarzać w nas dla nich przestrzeń", poprzez ich obserwację i stopniową akceptację. Pozwolić tym nawet trudnym emocjom być, trwać obecnością przy nich, obserwując ale nie oceniając ich. Taka postawa stwarza w naszym wnętrzu dla nich przesteń, co sprawia że zgadzając się na ich bycie, akceptując je w pełni, nie są już dla nas cieżarem tylko chcianą częścią nas. Wtedy ich siła łagodnieje a my oswajamy się z nimi. Z innymi podobnymi emocjami w przyszłości radzimy sobie też łatwiej, ponieważ mamy w sobie już "przestrzeń" dla tego typu emocji.
Umysł nie zablokowany emocjami staje się czysty i silny, zdolny do intensywnego wysiłku i gotowy do realizacji naszych marzeń.

Innym powodem, dla ktorego warto wsłuchać się w nasze uczucia, jest to, że mogą one być cenną wskazówką do dalszej drogi jaką powinniśmy obrać w związku z realizowanym celem. Czasem mogą pokazywać nam, co nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem a innym razem motywować nas do większej dyscypliny.

Z drugiej strony możemy czasem spotkać się z emocjami, które można przyjąć że po prostu są, i mimo pewnego dyskomfortu psychicznego, pracować mimo ich towarzyszenia.


8. Dostosuj swoją pracę do umiejętności.
Zdjecie mężczyzny przy komputerze

Doświadczenie i umiejętności mają znaczenie. Kiedy pracujesz nad zadaniami, w których masz szczególne umiejętności lub doświadczenie, osiągasz więcej w krótszym czasie. A jeśli masz w jakiejś dziedzinie talent, to z większą radością wykonujesz tę aktywność.
Demotywująco działa na nas wykonywanie celów, tylko dlatego, że inni tego od nas oczekują, a nie ma w nich nas samych, naszego zamiłowania do tej aktywności. Warto szukać swoich prawdziwych pasji !


9. Grupuj zadania.
Zdjecie wielu informacji

Grupuj podobne aktywności i wykonuj je wszystkie w tym samym czasie. Wykonywanie wszystkich telefonów albo przygotowanie wszystkich slajdów prezentacji na raz pozwala rozwinąć prędkość i umiejętności w każdym z tych działań.


10. Pozbywaj się zadań.


Lista odznaczonych zadań

Z paru składników pracy stwórz jedno zadanie i pozbądź się części elementów. Tam, gdzie to możliwe, całkowicie pozbądź się zadań wnoszących małą wartość. Możesz też przekazać zrobienie niektórych czynności innym osobom, na przykład za wynagrodzenie pieniężne lub w zamian za prace które zwiąkszą Twoje umiejętności.


Zamiast ostatniego punktu.
Zdjecie mężczyzny przy komputerze

Jakie jest dziesięć Twoich najważniejszych celów ? Dokładnie je przeanalizuj. Wybierz z nich jeden, który, osiągnięty natychmiast, będzie miał największy pozytywny wpływ na Twoje życie.


inspirowane przez Brian Tracy